Čaj a káva povzbudí – díky kofeinu

Kofein je ideálním pomocníkem, který nás po ránu dokáže plně probudit, povzbudit, a nastartovat do nového dne. A nejen po ránu, stejně tak pomáhá i po obědě anebo při odpolední únavě. Má to snad jen jeden háček – ne každý si takovou konzumaci kofeinu může dovolit.

Kofein je alkaloid, který funguje jako skvělý stimulant – dokáže nás povzbudit nejen na těle, ale také na mysli. Po jeho požití srdce zrychlí svůj tep, metabolismus zvýší obrátky, mysl se rozjasní.

Největší množství kofeinu najdeme přirozeně v kávě. A to je právě ten důvod, proč by se někteří z nás v konzumaci tohoto lahodného aromatického nápoje měli mírnit. Vysoká spotřeba kofeinu představuje zátěž pro srdce, proto by se nadměrnému pití kávy měli vyhýbat lidé s vysokým krevním tlakem a srdečními chorobami.

Pakliže potřebujeme povzbudit, ale kávě se musíme vyhýbat, sáhněme po čaji. Čaj možná není co do chuti a vůně tak výrazný jako káva, ale rovněž má své velké kouzlo. A obsahuje menší kofeinu, který je v případě čaje označován jako tein, přestože se jedná o jednu a tutéž látku.

Navíc, velký rozdíl mezi kávou a čajem spočívá v tom, že kofein je v čaji navázaný na jiné látky, takže k jeho uvolňování do těla dochází pozvolně a v průběhu delší doby. Zatímco káva nás energií rychle nabije a její účinek stejně tak rychle odezní, čaj nás povzbudí na mnohem delší dobu a jeho účinek je trvalejší.

Patříte k těm, kteří by po odpolední kávě anebo čaji večer neusnuli? Ani tak si nemusíte zoufat, že nemáte co pít. Tím spíše, že se mezi čaje řadí i několik dalších nápojů, které nemají s pravým čajem – tedy nápojem připraveným z čajovníku čínského, vůbec nic společného.

Z „nepravých čajů“ si tak můžete dopřát například rooibos – nápoj z afrického keře čajovce kapského. Ten je díky své příjemné nasládlé chuti vhodný i pro děti, neobsahuje žádný kofein, a je nabitý vitamíny a minerály. Sáhnout můžete i po bylinných a ovocných „čajových“ směsích.