Čaj jako příjemný a osvěžující nápoj

Kdo by na této planetě neznal čaj? Nápoj, který poje již malé děti zajisté neunikl pozornosti nikoho a každý ho minimálně jednou v životě pil. Ať už ráno ke snídani, v nemoci nebo třeba pro zahřátí.

Jeho historie je zaznamenána před zhruba 5 tisíci lety a počátky jsou v Číně, Dle legendy se říká, že jej objevil čínský vládce, který jednou takto odpočíval pod čajovníkem, a při zvýšeném větru spadlo pár jeho listů do vroucí vody, kterou si z hygienických důvodů převařoval, aby vodu mohl následně pít. A když se pak vody napil, překvapila jej lahodná chuť a pozitivní účinky a čaj se stal pro něj tradicí. Dříve se čajovník také nepoužíval jako nápoj, který známe dnes, ale listy čajovníku se používali jako doplněk stravy a spíš se žvýkaly.

Čaj je oblíbený hlavně proto, že dokáže zpříjemnit chvíle odpočinku a zvednout náladu. Má uklidňující účinky a také pozitivní vliv na naše zdraví. Kromě toho není kalorický, a proto je vhodný i jako podpora hubnutí.

Čaj má blahodárné účinky hlavně na naši psychiku a je skvělým společníkem v boji proti stresu a depresím. Taková chvíle s čajem má okamžité účinky a stojí za to se na chvíli zastavit a vychutnat si šálek tohoto zlatavého moku.

Kromě toho má preventivní účinky na onemocnění srdce, je plný antioxidantů, bojuje proti nádorovým onemocněním, uklidňuje žaludek a jeho účinky jsou příznivé i při nachlazení a virových nemocích. Skvěle působí také proti vzniku zubního kazu a podporuje zubní sklovinu.

Díky theinu má povzbuzující účinky, které se sice dostaví později, že je tomu u kávy a kofeinu, ale za to účinky vydrží déle.

Čaj se počítá i jako nápoj při dodržování pitného režimu. Stačí dvě šálky a již máte velkou část pitného režimu splněnou a jistotu, že nebudete dehydratovaní. A to nejen v létě, ale také v zimě, kdy se na pitný režim kvůli chladnému počasí zapomíná, ale čaj to napraví.