Čaj – pozitivní účinky na psychické i fyzické zdraví

Čaj je tradice, která dělá z tohoto nápoje jeden z nejoblíbenějších, a proto si každý milovník čaje zaslouží o tomto nápoji vědět víc.

Čaj je prostě nápoj, bez kterého si mnozí svůj život ani nevědí představit a provází dny ve zdraví i v nemoci. Často je čaj využívaný právě kvůli svým léčivým účinkům, které jednotlivé druhy mají a obsahují také spoustu látek důležitých pro lidský organizmus.

Asi nejvíc se holduje čaji v Anglii, která je tímto nápojem doslova známá a čajové dýchánky s tradicí a dodržováním zásad jsou v této zemi na denním pořádku. Kde čaji asi nejvíc rozumí, jsou specializované obchody s čajem a čajovny, kde si čaj vychutnáte se vším všudy a užijete tu pravou tradici čaje.

I přes to, že je spousta různých druhů čaje, tak každý čaj pochází z té samé rostliny, tedy čajovníku. Čím se však jednotlivé druhy čaje liší je způsob zpracování, tedy fermentace. Podle toho vznikají druhy jako černý čaj, zelený, bílý, žlutý, červený, Pu-erh, Rooibos, Lapacho a mnoho dalších.

Pojďme se podívat, co se skrývá třeba ve velice oblíbeném a tradičním černém čaji. Jak již byla zmíněna Anglie, tak tady si tento čaj dopřávají pro nás v netradiční verzi, a sice s mlékem nebo smetanou. Samotná příprava černého čaje je velice důležitá a kvalita nápoje závisí především na vodě. Musí se zalévat vroucí vodou, aby se jeho účinky co nejlépe projevily.

Černý čaj je známý tím, že pozitivně působí na žaludeční potíže, snižuje hodnoty cholesterolu v krvi, preventivně působí proti mozkové příhodě, infarktu, rakovině a je vhodný také pro diabetiky.

Dalším velice oblíbeným druhem čaje je zelený. Je výjimečný především tím, že obsahuje velice důležité látky jako například třísloviny, fluoridy nebo také vitamíny C, B, E, K a také minerální látky. Správná příprava zeleného čaje spočívá v zalévání vodou, která má mít cca 80°C. Díky tomu se uvolní všechny potřebné látky a třísloviny.

Všechny čaje dokážou podpořit nejen fyzické zdraví, ale také psychické. Zvednou náladu, povzbudí, podporují soustředění a navozují příjemnou atmosféru.