Den bez kávy nebo čaje? Ojedinělé

Asi jen těžko se dá představit, že byste aspoň jednou v průběhu dne neměli na stole hrníček čaje nebo šálek dobré kávy. Jedná se o dva lahodné nápoje, které dělají den hned lepším a úspěšnějším. Kromě toho dokážou zvednout náladu a navodit tu správnou atmosféru.

Proto je velice ojedinělé potkat někoho, kdo by si nedal aspoň jednou či dvakrát do týdne čaj nebo kávu.

Stačí někam přijít a první otázka, kterou dostanete, nebude vůbec záludná, protože obvykle zní „Dáte si kávu nebo čaj?“.

A vy odpovíte podle toho, na co máte právě chuť nebo jednoduše co pijete nejraději. Většinou to skončí u kávy, protože obsahuje kofein, má příjemné aroma a povzbuzující účinky. Ale ani šálkem čaje nic nezkazíte, protože má rovněž blahodárné účinky, příjemnou barvu a vůni, neobsahuje sice kofein v takovém množství jako káva, ale v malém měřítku také, zahřeje i příjemně osvěží.

V případě čajů si můžete pochutnat na takových delikatesách jako třeba čaje žluté, černé, červené, bílé či čaje typu oolong, tmavé i aromatizované. Jako „čaj-nečaj“ se označují nápoje typu Rooibos, Yerba Mate a podobně.

U kávy je druhů rovněž spousta a váš výběr je rozšířený do možností jako káva zrnková, mletá, instantní, zelená, bezkofeinová atd. A z těchto druhů si můžete připravit delikatesy ze světa kávy jako tradiční Espresso, Ristretto, Capuccino. Café Latté, Espresso dopio, lungo atd.

Jen si představte, jak chudé by byly kavárny a restaurace bez těchto dvou úspěšných nápojů, díky kterým mají i obchodníci svoje tržby. A jak chudé by byly možnosti u nás doma, kdybychom měli třeba prázdnou lednici, protože takto můžete v každém případě nabídnout i nečekaným hostům aspoň kávu nebo čaj.

Tradice, díky které je každý den veselejší a když už nevychází nic jiného, tak aspoň káva a čaj jsou vždycky tam, kde mají být a ve správný čas na správném místě. A co víc, jsou vhodným řešením pro zimné dny i horké dny letní, protože zatím co v zimě si pochutnáváme na horkém provedení, tak v létě si můžeme dopřát kávu ledovou nebo ledový čaj.