Káva a čaj jako nápoje s tradicí

Patříte k těm lidem, kteří jen co ráno vstanou, tak si musí uvařit šálek čaje nebo kávy? Nepohrdnete těmito nápoji ani jindy v průběhu dne? Mají na vás nějaké účinky nebo jsou pro vás tradicí, bez které by den nebyl naplněný? Káva a čaj jsou jednoduše nápoje, které mají tradici všude na světě.

V některých zemích je pití těchto nápojů dokonce natolik důležité, že je až posvátné a jen těžko by tato tradice vymizela. I u nás má čaj a káva svoje důležité místo a jednoduše málo kdo začíná svůj den bez kávy nebo čaje.

Působení těchto dvou nápojů na náš organizmus si je velice podobné. Mají povzbuzující účinky a zároveň nás dokážou uklidnit. Na naše chuťové smysly působí jako jakési afrodiziakum a i přes specifickou chuť jsou nejoblíbenějšími nápoji.

Káva i čaj jsou skvělým začátkem i tečkou za uspěchaným dnem a jsou součástí našich domovů, práce i studií a neodepřeme si je ani na cestách či na dovolené. Jako náhle cestou autem zastavíte u nějaké benzinové pumpy či v nějaké kavárně, restauraci, tak v první řadě je to chuť na kávu nebo čaj co vás sem žene.

Kromě toho, že mají tyto dva nápoje účinky na naši psychiku, tak mají blahodárné účinky celkově na náš organizmus.

 

Káva například podporuje hubnutí, působí jako prevence proti různým nemocím například nádorovým, má pozitivní vliv také na riziko vzniku srdečních nemocí, respiračních potíží, mrtvice či vzniku cukrovky. I v tomto případě však platí, že všeho s mírou, protože vysoká míra kofeinu může způsobit kofeinový šok, ztrátu koncentrace, třesení, nepříznivě působí také na krevní tlak a překyselené prostředí nepůsobí dobře na žaludek. Nejlepší účinky kávy získáte bez přidávání různých dochucovadel jako je cukr, mléko či smetana. Při zákazu pití kávy lékařem si můžete dopřát takové náhražky jako je Caro nebo Melta.

Čaj je zase výborným antioxidantem a patří k tradičním léčivým nápojům. Blahodárně působí proti únavě, při žaludečních a střevních potížích, zvyšuje tělesnou a duševní činnost, podporuje hubnutí. V případě bylinných variant navíc dokáže léčit kašel, rýmu, žaludek a další onemocnění či dokonce proti depresím.

 

Ať už se potřebujete zahřát, osvěžit, uklidnit či povzbudit, tak sáhnout po čaji a kávě je skvělá volba.