Káva a čaj jako prostředek příjemné atmosféry

Když se řekne horký nápoj, tak si každý automaticky představí oblíbený hrníček nebo šálek kávy a čaje. Jsou to totiž nápoje, které bez pochyb nechybí v žádné domácnosti na celém světě, a když máte na něco chuť nebo zavítají k vám hosté, tak si automaticky dopřejete jeden z těchto dvou nápojů.

Tyto dva nápoje jaksi patří k pohodlí a navození příjemné atmosféry. Saháme po nich ve stresu, při únavě, doma, v práci, na veřejnosti, protože dokážou povzbudit a také příjemně naladit. Po jakékoliv stresové situaci, vypětí či úspěchu nebo dobrých správách si dopřejeme kávu nebo čaj, které okamžitě změní špatnou náladu v dobrou a dokážou rozveselit.

Často jsou káva a čaj využívané třeba proti únavě. Jsou známými společníky při různých pracovních činnostech, školních povinnostech, protože mají povzbuzující účinky. Proto všude, kam přijdete, se vás hostitel automaticky zeptá:  „Dáte si kávu nebo čaj?“ A každý si vybere podle svého gusta, aktuální nálady, počasí venku a podobně.

 

Čaj

 

Takový čaj je výsledkem čajovníku, ze kterého se k výrobě čaje používají listy. Jeho působení je jak na psychiku, tak na celkový organizmus. Díky látce thein dokáže čaj nejen povzbudit, ale také zahnat únavu. Oproti kofeinu, který se nachází v kávě, je nástup pozvolný a déle vydrží. Kromě toho má čaj také účinky léčivé a blahodárně působí na trávení a zažívání, prokrvuje ledviny, mozek, pozitivně působí na imunitní systém. Na trhu není pouze jeden druh čaje, ale hned několik jako například černý, zelený, žlutý, bílý, červený, Oolong, Pu-erh, ovocný, bylinný, aromatizovaný atd.

 

Káva

 

Pravá káva se vyrábí z plodů kávovníků a to z druhů Robusta nebo Arabica. Dalšími druhy jsou také Liberica nebo Excelsa. Díky obsahu kofeinu má káva především povzbuzující účinky a dokáže bojovat proti únavě. Nástup účinků kofeinu je rychlejší, než u theinu, ale rychleji také vyprchají. Káva má také další účinky a sice působí jako prevence proti rakovině, podporuje metabolizmus, snižuje diabetes, dokonce jsou i studie, které prokazují, že káva je také dobrá prevence proti nemocím, jako je Parkinsonova nebo Alzheimer. Ani výběr kávy nezaostává a na trhu jsou různé druhy jako zrnková, mletá, bezkofeinová, porcovaná, instantní, bio káva nebo Fair trade káva.

 

Káva a čaj patří k nápojům, které nikdy neomrzí a v horkých letních dnech si je můžete dopřát i v upravené studené podobě jako ledový čaj nebo ledová káva.