Káva nebo čaj nemůžou chybět

Také začínáte svůj den ranní kávou nebo čajem? Nedokážete si den bez jednoho či druhého nápoje představit? Káva i čaj patří na celém světě k tradicím, bez kterých by byl den smutný a nudný. Sáhneme po nich totiž vždy, když máme špatnou náladu, ale také v náladě dobré. Dodáváme si těmito nápoji odvahu, energii, potlačujeme únavu, jsou našimi průvodci na cestách a při důležitých rozhovorech doma, v práci či mezi přáteli.

Jde bez pochyb o ty nejvíc populární nápoje nejen u nás, ale také ve světě a to již stovky let. Jaký další vliv tyto nápoje na nás mají?

Tak jako strava, tak i pitný režim je pro nás velice důležitý. Takže to co denně pijeme, tak to má také vliv na naše tělo. Horší, než čaj nebo káva jsou různé slazené nápoje, tvrdý alkohol, různé energetické drinky a drinky plné umělých sladidel. Proto je důležité brát ohled na výběr kvalitní kávy a čaje.

Káva i čaj jsou především zdroje kofeinu, antioxidantů a polyfenolů. Mají pozitivní vliv na činnost zraku a mozku.

V případě kávy je vhodné pít čerstvou kávu v podobě například černého espressa. A to bez jakýchkoliv sladidel a bez mléka. V případě čaje je to černý čaj, který je silný a má spoustu látek pozitivních pro náš organizmus. Například ve střevech vytváří vhodné prostředí, protože černý čaj je silně probiotický.

Čaj a káva mají podle některých studií také vliv na hubnutí, snižování krevního tlaku, různé záněty a podobně. Mnohé výhody nabízí například bylinné čaje, kterých účinky jsou závislé na konkrétních bylinkách.

Pití těchto horkých nápojů přijde vhod hlavně v chladných měsících, kdy je naše tělo mnohem více vystaveno různým virovým onemocněním a nachlazení. Neodepřeme si je však ani v horkém létě, kdy si je můžeme dopřát nejen v teplé formě, ale také například jako ledovou kávu nebo ledový čaj. A dokážou opravdu příjemně osvěžit.