Ráno se šálkem kávy či čaje patří k oblíbeným denním rituálům

Přestože se káva a čaj na evropském kontinentu ve srovnání s jinými částmi světa rozšířily poměrně nedávno, v současnosti neodmyslitelně patří ke zdejší kultuře a jen málokdo z nás by si bez nich dokázal představit své denní rituály. Možná právě i vy patříte k těm, kteří svůj den neodmyslitelně začínají se šálkem čaje anebo kávy v ruce. Volit můžete ze stovek atraktivních druhů čajů a desítek různých kávových směsí.

V běžných obchodech tak širokou nabídku nenajdete, narazíte na ni spíše ve specializovaných prodejnách a na internetu. Zde jsou běžně k dostání desítky položek, a mnohé z nich jednoznačně stojí za vyzkoušení. Záleží jen na vás, čemu vy sami dáváte přednost.

Pakliže si chcete dopřát výjimečný zážitek, navštivte specializovaný podnik – dobrou čajovnu anebo prémiovou kavárnu.

Káva povzbudí, ale jen na krátko

Mnoho lidí pije kávu nejen kvůli jejímu výraznému aroma, ale především kvůli vysokému obsahu kofeinu, který tělo povzbudí. A nejen tělo, ale také i mysl. Dát si šálek kávy po obědě anebo po ránu, je zkrátka naprosto nezbytné. Kofein obsažený v hrnečku kávy má ovšem jednu nevýhodu – rychle se uvolní, takže tělo během pár minut nabudí, ovšem stejně tak rychle tento efekt odezní.

Čaj je vhodný pro všechny a nikoho nezklame

Jestliže vám záleží na tom, aby se energie obsažená v nápoji uvolňovala déle a pozvolna, dopřejte si raději šálek čaje. Čaj, stejně jako káva, obsahuje alkaloid kofein se stimulačními účinky – ten se v případě čaje zpravidla označuje jako tein, přestože se jedná o jednu a tutéž látku. Díky tomu, že je kofein v čaji vázaný jiným způsobem, uvolňuje se v těle delší dobu a jeho účinek tak déle vytrvá. A mohou si jej dopřát i lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem anebo srdečními chorobami.

Navíc, v čaji najdeme ještě celou řadu dalších užitečných látek pro zdraví, jako jsou minerály a antioxidanty. A pokud si chcete dopřát skutečnou ozdravnou kúru, sáhněte po matcha tea, což jsou prémiové čajové lístky rozemleté na prášek.