Rooibos není čaj, ale chutná výtečně

V nabídce čajů a kávy specializovaných prodejen můžete často narazit na rooibos. Víte, o co se jedná a co si pod tímto označením představit?

Čajovec, ne čajovník

Přísně vzato, rooibos není čaj, neboť se nejedná o produkt z rostliny čajovníku, ale z čajovce kapského. Čajovec je keř z čeledi bobovitých rostlin, který se přirozeně vyskytuje v jižní Africe. Právě odtud produkce rooibosu pochází.

Jedná se o drobné lístky zelené anebo červené barvy, ze kterých se připravuje chutný nálev. Barva produktu je závislá na stupni oxidace sesbíraných lístků. Červená barva je výsledkem silné oxidace. V závislosti na barvě vstupní suroviny získává barvu také výsledný nálev.

Když se chcete vyhnout kofeinu

Rooibos je ideální volbou pro všechny, kteří se chtějí vyhnout kofeinu. Ten v něm rozhodně nenajdete, za to je plný minerálních látek a antioxidantů. Výsledný nálev má příjemnou, jemnou nasládlou chuť. Můžete si jej pořídit jak v čisté podobě, tak i ve směsi s různými bylinami či sušeným ovocem.

A pokud si chcete rooibos vychutnat tak jako samotní Afričané, nezapomeňte ho doplnit mlékem a osladit cukrem.

Honeybush

Ze stejné oblasti jako rooibos pochází také honeybush, jeho blízký příbuzný. I ten najdete v nabídce specializovaných prodejen s čajem. Jak již jeho název napovídá, z jeho lístků se připravuje nálev medové barvy s příjemnou medovou vůní, která vás jistě očaruje. Rovněž neobsahuje kofein, zato je nabitý minerály a antioxidanty. Je velice oblíbený nejen u dospělých, ale díky své chuti také u dětí.

Pokud se tedy rozhodnete pro malou změnu a svůj hrnek na čaj občas zaplníte i jiným rostlinným nálevem v podobě rooibosu anebo jeho blízkého příbuzného, jistě toho nebudete litovat. Horké africké slunce, které se objeví v každém nálevu, váš šálek rozzáří a potěší vaše chuťové pohárky. Navíc se nemusíte obávat, že byste po takovém večerním osvěžení nemohli usnout.