Víte o kávě všechno?

Pokud patříte mezi milovníky kávy, tak vás určitě zajímá, jaký nápoj to vlastně pijete a co všechno zajímavé skrývá. Káva totiž patří mezi nejdůležitější produkty na světě.

Na samotném pěstování a distribuci se podílí asi 500 miliónů lidí z celého světa. Ne všechna kávová zrna jsou kvalitní a výběr těch nejkvalitnějších se musí pečlivě vybírat, aby se na váš stůl dostal ten nejkvalitnější nápoj, který právě pijete.

Z jednoho keříku kávovníku se urodí přibližně 2,5 kilogramu bobulí, co znamená cca 0,5 kilogramu hotové kávy. Možná byste žili v tom, že čím víc se káva praží, tak tím je kvalitnější, ale je to spíš opačně. Čím méně se praží, tím je káva kvalitnější.

Ani v historii za dnešním trendem káva nezaostávala a měla svoje velké konzumenty, mezi které patřil například spisovatel Honoré de Balzac. Dle zachovaných informací měl vypít až 60 šálků kávy denně, ale jestli tomu tak opravdu bylo, tak to se už bohužel nedozvíme.

Mezi nejznámější a také nejhlavnější kávy patří druh Arabica a Robusta. Za kvalitnější se však považuje Arabica, která obsahuje také víc kofeinu.

Asi bude pro vás velkým překvapením, že tam, kde se pěstuje a produkuje nejvíce kávy, a sice v samotné Africe, se kávy pije nejméně. Až na malou výjimku a tou je Etiopie.

Zajisté jste už taky slyšeli o cibetkové kávě. Ta není produkována z kávových zrn, ale z trusu cibetky. Patří mezi nejdražší kávu. Vysoká cena je dána zřejmě z toho důvodu, že cibetky vyprodukují pouze 400 kg trusu za rok.

Kromě těchto zajímavostí má káva také léčivé účinky a blahodárně působí na naše tělo i psychiku. Má povzbuzující účinky, slouží jako prevence proti únavě, rakovině, diabetes, onemocnění srdce a cév a také proti rakovině. Skvěle působí také na střeva a trávící ústrojenství, ale není moc vhodná k pití na lačno, protože překyseluje žaludek. Často má příznivé účinky také při hubnutí.